PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31405}

Ręka Boga

Frailty
7,0 19 507
ocen
7,0 10 1 19507
7,3 6
ocen krytyków
Ręka Boga
powrót do forum filmu Ręka Boga

Debiut reżyserski Billa Paxtona (gra on jednocześnie jedną z głównych ról). Debiut jakże udany! Stworzył obraz, który przykuł moją uwagę i nie pozwolił oderwać oczu aż do samego końca. Zrobił na mnie niesamowite wrażenie.

Film zaczyna się już w trakcie wyświetlania napisów początkowych - przed oczami widza ukazują się wycinki z gazet, informujące o grasującym seryjnym mordercy, który sam siebie nazywa "Ręka Boga". W pierwszej scenie widzimy, jak do gabinetu agenta FBI, prowadzącego jego zabójcy, przychodzi człowiek, przedstawiający się jako Fenton Meeks - w tej roli śmiertelnie poważny i jednocześnie zaskakująco wiarygodny - Matthew McConaughey. Oświadcza, iż wie kim jest morderca. Oskarża swojego brata - Adama - twierdzi, że to on zabił tych wszystkich ludzi, a sam następnie popełnił samobójstwo.

Tak rozpoczyna się akcja tego thrillera psychologicznego, w którym duży nacisk położono na słowo "psychologiczny". Złą sławę jednak robi zaklasyfikowanie go do cyklu filmów "Krwawe Lato", gdzie występuje obok dwóch mniejszych lub większych gniotów: Resident Evil oraz Jeepers Creepers. "Frailty" zdecydowanie odstaje od nich - w obliczu tak słabej konkurencji można powiedzieć, iż jest to dzieło wręcz wybitne.

Z jednej strony film jest zupełnie nieprawdopodobny, jednak gdyby tylko trochę zmienić końcówkę i dodać napis "film nakręcony na podstawie wydarzeń autentycznych", to wcale nie byłbym zaskoczony, bo mimo iż film jest fabułą, to jednak sposób ukazania akcji, czy postaci bardzo przypomina podobne dzieła, tworzone na podstawie faktów.

"Frailty" to również niesamowity klimat - większość akcji filmu dzieje się nocą. Czasem jedynym źródłem oświetlenia jest zapalona latarka w rękach jednego z bohaterów. Dodatkowo muzyka, która tworzy atmosferę grozy. W filmie prawie nie ma krwi, mimo iż jest sporo morderstw. W kluczowym momencie kamera po prostu odjeżdża, jednak w żaden sposób nie psuje to odbioru, a wręcz przeciwnie, bardziej działa na wyobraźnię.

Najlepszy jest jednak koniec - wywracający do góry nogami całą misternie tworzoną łamigłówkę. Byłem w szoku. Gorąco polecam.

movieman.blog.pl

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones