PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30630}

Mulholland Drive

Mulholland Dr.
7,6 97 340
ocen
7,6 10 1 97340
8,2 36
ocen krytyków
Mulholland Drive
powrót do forum filmu Mulholland Drive

dla mnie przesłanie Davida Lyncha jest po prost. Po pierwsze jest on wielbicielem blondynek, ale chyba też troszeczkę rasistą. Po drugie - film mimo wszystko opowiada o tym co widać na ekranie. Piękna śliczna, niewinna, dobra i anielska Wattes bierze pod opiekę znalezioną w domu, we własnym domu (społeczność latynoamerykańska i inni - imigranci do USA) brunetkę - być może latynoskę. Latynoskę o tyle że świetnie w śnie wymawia hiszpańskie słowa. Brunetka, początkowo bezradna, odzyskuje pamięć, korzenie etc i w tym momencie blondynka trafia do quasi slumsów - ergo - koniec kochanej, purytanskiej Usa.

ocenił(a) film na 10
magdamagdamagda

Nie no, lubię interpretacje filmów Lyncha, niekiedy bardzo trafne choć niestandardowe, ale to już jest nadinterpretacja, w dodatku ignorująca dużą część filmu i raczej robiona "pod tezę" niż wynikająca z treści. Poza tym, o ile mi wiadomo, w rasizmie chodzi o niechęć do ludzi o innym kolorze skóry, a nie włosów (litości!!!).

ocenił(a) film na 9
gowniarz_wyniosly

Tak, źle to wszystko opisałam. Ale mam wrażenie że ten film można by właśnie na ten sposób interpretować, podobnie jak wiele z filmów Lyncha - tak jakby mimo wszystko sprzyjał mitowi WASP - White Anglo-Saxon Protestants i losach Usa z tej perspektywy.

ocenił(a) film na 10
magdamagdamagda

To znaczy jakie filmy jeszcze masz na myśli, bo ja u Lyncha żadnego rasizmu nie zauważam.

ocenił(a) film na 9
gowniarz_wyniosly

Wiem, źle ujęłam i w ogóle bezsensownie skomentowałam to przez rasizm. Ale już nie mogę tego zmienić w komentarzu. Przede wszystkim może Twin Peaks ale i Blue Velvet czy ten film z Cagem. Rozpad rodziny, rozpad lokalnych społeczności etc etc.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones